Старий вокзал у Клевані

Поява залізничної колії Київ-Брест суттєво вплинула на розвиток Клевані. 12 травня 1873 року житомирська газета «Волинські губернські відомості» повідомила про відкриття руху вантажних потягів на ділянці від Бердичева до Бреста зі станціями Оженин, Здолбунів, Рівне, Клевань та Ковель.

Залізниця не проходила через сам Клевань, тож почала розвиватися його околиця, що пізніше отримала назву Клевань Другий. Його перші жителі – робітники та службовці, які працювали на залізниці. Перші будівлі в Клевані Другому з’явилися в районі залізничного вокзалу, збудованого в кінці XIX – на початку XX ст., він зберігся до нашого часу. Ще один поштовх у розвитку Клевані Другого – будівництво залізниці Клевань-Степань, яке завершилося в 1882 році.

Будівля старого вокзалу знаходиться неподалік сучасного. Його зараховують до найстаріших дерев’яних вокзалів України, які збереглися донині. Поруч у хорошому стані станційна водонапірна башта, збудована на початку XX ст.

Пам’ятки потребують охорони та включення до переліку об’єктів історичної спадщини місцевого значення.

Клеванський парк – пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення площею 7 га. Найпоширеніша порода – різновікові дуби, найстаршим із них близько 250-300 років. Також у парку ростуть граб звичайний, робінія звичайна, береза, тополя чорна та біла, липа серцелиста, клен гостролистий, сосна звичайна.

Парк – залишок старої діброви, що росла на цій території раніше. Також тут знаходиться меморіал воїнам Другої світової війни, поруч розташована церква святих Петра і Павла.

Тунель кохання – зелений тунель у лісовому масиві, утворений на залізничній колії рухом потяга. Мальовниче поєднання дива природи та техногенного впливу людини. Знаходиться на відстані 1,5 км від вокзалу в Клевані, впродовж останніх 10 років перетворився у туристичну локацію та своєрідне місце паломництва закоханих пар.

Вигляд на парк та Клевань Другий.
Водонапірна башта поблизу старого вокзалу.
Клевань Другий на топографічній мапі 1938 р.
Приміщення старого вокзалу, сучасний вигляд.
Старий вокзал у Клевані. Фото початку XX ст.
Тунель кохання.
Фрагмент мапи залізничних шляхів 1899 р.
Меню