Клевань

Давнє княже містечко, розташоване на високому мисі над річкою Стубла, колишня резиденція князів Чорторийських.

Про його багатовікову історію нагадують руїни середньовічного замку та інші архітектурні пам’ятки національного значення.

  • 1458 рік – перша згадка міста у письмових джерелах, хоча історики стверджують, що воно існувало уже в XII столітті під назвою Коливань.
  • Після занепаду княжої Пересопниці Клевань розростається та стає важливим політично-економічним центром південно-східної Волині.
  • У XV ст. Клевань належить литовсько-руському князю Свидригайлу Гедиміновичу, який передає його у власність князю Михайлу Чорторийському, а той у 1475 році зводить замок на місці давнього укріпленого городища. Вже через двадцять років його син, князь Федір Чорторийський, укріпив замок, оточив його міцними кам’яними стінами та глибоким ровом.
  • Окрім замку, оборонні споруди оточували костел на півночі, синагога – на сході та церква Святого Миколая – на заході.
  • У 1654 році отримує магдебурзьке право та активно розвивається як міський торговий центр.
  • Із 1704 року перестає бути резиденцією князів Чорторийських і поступово занепадає. Після виїзду князів у замку до 1773 року оселяються ченці-єзуїти.
  • 1817 року замок перебудовують для потреб гімназії. Після її перенесення до Луцька тут діяли кілька навчальних закладів, а з 1877 року – духовне училище.
  • Містечко мало два пригороди: Клеванська Юридика і Застав’є. За переписом 1911 року в Клевані було 4 230 жителів, шпиталь і притулок, аптека та лікар, 93 крамниці, 1 книгарня, водяний млин, заїзний двір, кооператив, 12 ярмарків на рік, 2 горілчані крамниці, волосне правління, міська управа, пошта і телеграф, суд, державний удільний маєток, земська поштова станція і фельдшерський пункт, мурована синагога в стилі ренесанс.
  • Дві світові війни, національна революція 1918-1921 років, німецька та радянська окупація залишили свій відбиток на сучасному вигляді містечка.
  • Сьогодні Клевань – це селище міського типу з населенням 7 729 осіб, центр об’єднаної територіальної громади зі зручним транспортним сполученням. Селище складається з двох поселень: Клевань-І – історична частина та Клевань-ІІ – новий район навколо залізничної станції, відомої завдяки туристичному природному об’єкту “Тунель кохання”.

Пам’ятки архітектури національного та місцевого значення

Клеванський замок

Пам’ятка архітектури національного значення. Замок звели князі Чорторийські у середини XV ст. як власну резиденцію та постійно добудовували до 1561 року. Товщина мурованих стін сягає чотирьох метрів, збереглись дві прямокутні вежі-бастіони та три корпуси, які разом утворюють суцільний зовнішній контур. Вхід до замку через добудований у XVII ст. арковий міст, який був прикрашений фресками. В’їзна брама має залишки елементів, характерних для готичної архітектури. Станом на сьогодні пам’ятка руйнується, потребує значних рятувально-реставраційних робіт.

Церква Різдва Христового

Пам’ятка архітектури національного значення. Зведена у 1777 році в стилі класицизму як греко-католицька церква, за кошти князя Адама Чорторийського. Об’ємне планування церкви характерне для народної архітектури. 1844 року побудована кам’яна дзвіниця, а в 1862 році змінено перекриття храму та споруджений дерев’яний купол. Церква прикрашена багатим розписом.

Костел Благовіщення

Пам’ятка архітектури національного значення. Споруджена фундатором Юрієм Чорторийським у 1610 році в бароковому стилі на місці дерев’яного костелу. Тринавна базиліка побудована із цегли з двома квадратними триярусними вежами центрального фасаду. Південніше зведена квадратна двоярусна дзвіниця, а навколо храмового комплексу зберігся цегляний паркан із брамою. До Другої світової війни костел прикрашав вівтарний чудотворний образ Матері Божої Клеванської, авторства італійського художника Карла Дольчі.

“Клевань на річці Стубла”. Літографія Наполеона Орди, 1873-1883 рр.
Клевань, віадук до замку Чорторийських. Фото Едварда Августиновича, 1920-ті рр.
Клевань, дзвіниця Благовіщенського костелу. Фото 1920 р.
Клевань, замок Чорторийських. Фото Яна Булгака, 1933 р.
Клевань, синагога. Фото початку XX ст.
Клевань. Інтер’єр Благовіщенського костелу. Фото міжвоєнного періоду.
Клевань. Придорожня капличка на тлі Благовіщенського костелу. Фото міжвоєнного періоду.
Клевань. Фрагмент мапи французького інженера Гійома де Боплана 1650 р.
Клевань. Фрагмент топографічної мапи 1938 р.
Меню