Пересопниця

Пересопниця – одне з найдавніших історичних поселень України.

Місто Пересопниця, княжа столиця південно-західного Погориння, відіграло визначну роль в історії України X–XV ст. як її політичний та культурний центр.

Вперше Пересопниця згадується на сторінках Літопису Руського 1149 року як центр Погоринської волості та посідає одне з чільних місць серед населених пунктів стародавньої Русі.

Упродовж ста років була центром однойменного князівства, що належало родині Рюриковичів.

Пересопниця протягом середини – другої половини XII ст. змагалася за роль першого міста східної частини Волинської землі.

Після монголо-татарської руйнації Пересопниця, разом із навколишніми землями, входила до складу Галицько-Волинської держави – Королівства Руського.

У 1505 році польський король Олександр віддав Пересопницю у володіння Федору Чорторийському, після чого поселення належало роду Чорторийських ще 268 років.

На рубежі XIV-XV століть Пересопниця, як політичний центр округи, поступово занепадає. Її функції переходять до замку в Жукові, а економічним центром цієї частини Волині стає Клевань.

Про минулу велич міста, після втрати міського статусу у XV – першій половині XVII ст., свідчив тільки розташований тут чоловічий монастир Різдва Пречистої Богородиці. Впродовж 1557-1561 рр. у монастирі було написано Пересопницьке Євангеліє. Ця книга – визначна пам’ятка української ренесансної культури та своєрідний символ державності – Президенти України приймають присягу, тримаючи руку на Пересопницькому Євангеліє.

1630 року, після Брестської унії, монастир Різдва Пречистої Богородиці передали у вічне володіння Клеванської єзуїтської колегії, а згодом – розібрали.

Відтоді Пересопниця – невелике типове волинське село, яке поступово відновлює втрачену історію та стає динамічною туристичною локацією.

Пам’ятки національного та місцевого значення

Городище літописного міста Пересопниця.

Пам’ятка археології національного значення XI-XIII ст. Знаходиться на мисовому укріпленні в урочищі Шпихлір, що на західній околиці сучасної Пересопниці. Городище “волинського типу” – трапецієподібної форми із заокругленим південним кутом – займає площу понад шість гектарів.

Свято-Миколаївська церква з дзвіницею.

Розташована на території дитинця літописної Пересопниці, зведена у XVIII ст. на місці давнішого храму. Належить до духовних пам’яток волинської школи.

Старовинний кам’яний хрест.

Розташований в урочищі Пастівник, з первинною висотою близько двох метрів. Науковці припускають, що тут поховані місцеві мешканці, які загинули в боротьбі з монголо-татарами.

Культурно-археологічний центр “Пересопниця”.

Побудований у 2011 році та складається з музею Пересопницького Євангеліє, археологічного музею та музею-скансену “Княже місто”. Концепція центру – постійний розвиток та безперервність археологічних досліджень – важливого джерела інформації про історію Пересопниці та її околиць.

Археологічні роботи на місці будівництва Пересопницького чоловічого монастиря. Фото 2015 р.
Городище літописного міста Пересопниця.
Околиці Пересопниці. Фрагмент топографічної мапи 1938 р.
Панорамний вигляд із Культурно-археологічного центру Пересопниця на городище зі Свято-Миколаївською церквою. Фото – Андрій Михайлов.
Панорамний вигляд Культурно-археологічного центру “Пересопниця”.
Пересопницьке Євангеліє. Фото – Олексій Бухало.
Свято-Миколаївська церква – пам’ятка архітектури місцевого значення.
Фрагмент Пересопницького Євангеліє. Фото – Олексій Бухало.
Меню